نرم افزار sas


چهارشنبه 26 بهمن 1390 ساعت 23:23

دانلود ترجمه کامل help نرم افزار sas (قسمت اول)

بخش اول   بخش دوم   بخش سوم   بخش چهارم    بخش پنجم    بخش ششم


انجام ازمونهای آماری به کمک نرم افزار spss


سه شنبه 11 بهمن 1390 ساعت 22:09

 با پيشرفت علوم و گسترش تکنولوژی، اهميت استفاده از روشهای آماری در علوم مختلف بيش از پيش مورد توجه قرار گرفته است و آموختن آمار کاربردی در هر رشته جزء ملزومات گرديده است.
فرآيند آناليز آماری کمک ميکند تا پژوهشگر بتواند از داده های اوليه، اطلاعات مورد نياز خود را استخراج کند و در صورت لزوم نتايج را تعميم دهد.اگر حجم داده ها بزرگ باشد، استفاده از روشهای مختلف آناليز آماری بسيار خسته کننده و مشکل خواهد بود. امروزه انواع نرم افزارهای مختلف آماری موجود، قادرند انواع آناليزهای آماری را انجام دهند.

نرم افزار SPSS يکی از قديمی ترين ، برنامه های کاربردی در زمينه تجزيه وتخليلهای آماری است ؛ نرم افزاری آماری با قبليتهای انجام توصيفی زيبا و گويا از اطلاعات، شامل رسم نمودارها و چارت های گوناگون و محاسبات مربوط به ميانگين، انحراف معيار واريانس، ميانه و غيره.


کتاب آموزش spss


دوشنبه 10 بهمن 1390 ساعت 12:04

 چيست ؟ Spss يك تجزيه كننده جامع و انعطاف پذير آماري و يك سيستم مديریت داده است. Spss مي تواند داده ها را تقريباً از همه انواع فايل ها بگيرد و از آنها در توليد گزارش هاي جدول بندي شده ،نقشه ها ،نقشه پخش/ توزيع و روند/ توسعه ،آمارهاي توصيفي  و تجزيه و تحليل  آماري جريان پيچيده و رفتار مركب داده ها ...  استفاده كند.  Spss  در پلت فرمهاي مختلفي چون سيستم هاي : Windows-Mancintash-Unix ...   قابل اجراست . نسخه ويندوز Spss،  تمامي قابليت هاي قالب اصلي برنامه Spss  را براي محيط كامپيوترهاي شخصي بوجود ميآورد . Spss شما را براي اجراي بسياري از تجزيه و تحليلها در كامپيوتر شخصي خود كه پيشتر در ماشين هاي بسيار بزرگتر ميسر بودند ،قادر ميسازد . نسخه ويندوز Spss ، يك برنامه كاربردي كه تجزيه و تحليل هاي آماري را براي همه سطوح از كاربران بيش از پيش شهودي ميسازد ، بوجود ميآورد. فهرست هاي ساده و انتخاب كادرهاي گفتگو آنرا قادر ميسازد تا تجزيه و تحليل هاي مركب و مخلوط را بدون نوشتن حتي يك خط قواعد دستوري ، بوجود آورد. ويراستار داده هاي ساختاري Spss  مانند يك صفحه گسترده ي ساده و كارآمد سودمندي هائي جهت وارد كردن داده ها و به اشتراك گذاشتن فايل هاي داده هاي شغلي ،عرضه مي كند. قصد مهم و كيفيت ارائه نقشه ها و طرح ها مي توانند بوجود آمده و ويرايش شوند. با استفاده از نظريه پرداز Spss  شما مي توانيد داده هاي خروجي را با بيشترين انعطاف پذيري ارائه نمائيد .

لینک دانلود


نرم افزار minitab


چهارشنبه 14 دی 1390 ساعت 13:44

نرم افزار مینی تب minitab

 

نام نرم‌افزار: Minitab

 

 


این نرم افزار برای نخستین بار در پنسیلوانیای آمریکا نوشته شده است که دارای قابلیتهای شگفت انگیز در تجزیه و تحلیل داده‌هاست. استفاده ساده و کاربرد زیاد و اجرای فرمانها از طریق منوها و نوشتن دستورات در محیط session از خصوصیات آن می‌باشد.

Minitab با داشتن خروجی‌های بسیار دقیق و مناسب ( در حد هزارم اعشار ) در زمینه‌هایی از قبیل آمار توصیفی، رگرسیون، روشهای چند متغیره پیوسته و گسسته، طرح آزمایشها، سریهای زمانی، کنترل‌کیفیت آماری و …. کاربرد دارد و از همه مهمتر Minitab دارای یک ویژگی است که با داشتن یک راهنمای قوی و مناسب امکان دستیابی به منوها را تسهیل می‌سازد. همچنین می‌توان برای اجرای فرمانهایی که در منو موجود نیست، یک ماکروی کوچک نوشت و آن را اجرا کرد.

قابلیت‌ها:


– احتمالات و توزیع‌های گسسته و پیوسته
-  شبیه‌سازی داده‌های تصادفی بر پایه توزیع‌های مختلف

آمار توصیفی
روش‌های گرافیکی جهت تشریح داده‌ها
تخمین‌های نقطه‌ای و فاصله ای و برآورد اماره‌های مربوطه
آنالیز واریانس و تجزیه و تحلیل مقادیر باقیمانده و بررسی اثرپذیری حاصله از عوامل مختلف بر نمونه‌های جمع‌آوری شده
ابزارهای تجزیه و تحلیل سیستم‌های اندازه‌گیری
آزمون‌های ناپارامتری حول جوامع با پارامترها و توزیع نامشخص
پیش‌بینی و پیش‌گیری بر پایه رگرسیون خطی و سری‌های زمانی ابزارهای کنترل کیفیت آماری شامل نمودار پارتو، نمودار علت و معلول ، نمودار دنباله، نمودار چند متغیر، نمودار متقارن و نمودارهای کنترل
ابزارهای طراحی و تحلیل طرح‌های آزمایشی
ابزار تعیین اندازه نمونه و قدرت آزمون
ابزارهای آنالیز بقا و قابلیت اطمینان
آنالیزهای چند متغیره


علاوه بر موارد یاد شده در بالا که مربوط به مباحث علمی نرم‌افزار بود از دیگر قابلیت‌های نرم‌افزاری Minitab می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ارتباط با دیگر نرم‌افزارها مخصوصا نرم‌افزارهای بانک اطلاعاتی (ODBC)   اعمال توابع محاسباتی و ریاضی و نیز امکان کارکردن با داده‌ها از جمله رتبه‌بندی، مرتب‌کردن فیلتر
کردن داده‌ها، ادغام کردن کاربرگ‌ها و ….
راهنمایی تحت عنوان Stat Guide (راهنمای آماری) که مباحث آماری کلیه بحث‌های موجود در این نسخه را به صورت Online در اختیار کاربر قرار می‌دهد.
از دیگر قابلیتهای این نسخه تعریف فایلی تحت عنوان پروژه می‌باشد که چندین کاربرگ، نمودار، تحلیل‌های آماری جدا و قالب‌بندی شده را در یک فایل پروژه ذخیره می‌کند و با Project Manager کار مدیریت آنها را دنبال می‌کند.
نرم‌افزار Minitab در مقایسه با نرم‌افزارهای مشابه از نظر توانایی نرم‌افزاری در حد معمول و متعادل است ولی از آنجایی که کار با نرم‌افزار و ورود اطلاعات و مدیریت انها نسبتا ساده است به عنوان یک نرم‌افزار کاربر پسند به‌شمار می‌رود و در صنعت استفاده از آن به وفور مشاهده می‌گردد

منبع: سایت انجمن علمی دانشگاه پیام نور قم


آموزش نرم افزار spss


چهارشنبه 14 دی 1390 ساعت 10:55

آموزش نرم افزار spss

تعریف ویژگی متغیر:

بعد از وارد کردن داده ها امکان داره بخواهیم مشخصات مربوط به متغیرها رو مشاهده کنیم یا اونها رو تغییر بدیم.برای این منظور از منوی Data،گزینه ی Define Variable Properties... (تعریف ویژگی های متغیر)رو انتخاب میکنیم.از مستطیل سمت چپ پنجره ی باز شده متغیرهای مورد نظر رو انتخاب کرده با کلیک بر روی ► اونها رو به کادر Variables to Scan منتقل میکنیم.

 

اگر قصد دارید مشخصات محدوده ای از داده ها رو مشاهده کنید از دو کادر انتهایی استفاده کنید. کار اسکن از ابتدای داده ها تا شماره سطری که در کادر اول (Limit number of cases scanned to) وارد میکنید انجام میشه.اما در کادر دوم (Limit  number of values displayed to) شما میتونید تعیین کنید که مشخصات چه تعداد از داده ها نشون داده بشه.یعنی spss تعداد داده هایی که در کادر اول مشخص شده رو اسکن کنه اما فقط مشخصات همین تعداد از اونا رو نمایش بده. برای محدود کردن اسکن  استفاده از یکی از این دو گزینه کفایت میکنه.

 

بعد از انتخاب متغیرها با کلیک بر روی Continue در پنجره ی Define Variable Properties میتونید مشخصات متغیر ها رو مشاهده کنید.

 

در ذیل کادر Scanned Variable List لیست متغیرهایی رو که انتخاب کردید رو می بینید.با انتخاب هر کدوم از متغیرها مشخصات مربوط به اون متغیر در کادر Value Label grid نمایش داده میشه.

  • اسم متغیری که مشخصاتش به نمایش گذاشته شده رو در Current Variable نشون داده شده.
  • در کادر مقابل Label میتونید برچسب متغیر رو تغییر بدید.از فیلد  Measurement Level نوع مقیاس رو میشه تغییر داد،با کلیک بر روی Suggest مقیاسی که خود spss برای این متغیر پیشنهاد میکنه رو میتونید مشاهده کنید.
  • در کادر Type چند گزینه وجود داره؛با استفاده از فیلد اول نوع متغیر،کادر Width پهنای متغیر و کادر Decimals تعداد رقم اعشار رو میتونید تغییر بدید.فیلد دوم وقتی فعال میشه که در فیلد اول یکی از دو گزینه ی Date یا Currency انتخاب شده باشه.در این صورت نحوه ی نمایش تاریخ برای Date و پول رایج برای Currency رو میتونید از فیلد دوم تغییر بدید.
  • در کادر Unlabeled values تعداد داده هایی که دارای برچسب نیستند نشون داده شده.در کادر Value Label grid و در ستون Label میتونید برچسب جدیدی رو به داده ی مورد نظر نسبت بدید و یا برچسب های قبلی رو ویرایش کنید.
  • اگر میخواهید برچسب مقادیر (Value Labels) جدیدی رو برای متغیر تعریف کنید روی دکمه ی Attributes… کلیک کنید.با کلیک بر روی Add در زیر کادر Custom Attributes for… سطری ایجاد میشه.در قسمت Name ،نام و در Value برچسبها رو وارد کنید و با کلیک روی Continue برچسب رو تایید کنید و به پنجره ی مشخصات برگردید.
  • همچنین در ذیل ستون Missing میتونید حداکثر سه مقدار رو به عنوان مقادیر گم شده تعیین کنید.

 

 

اگر تغییری در هر کدام از داده ها ایجاد کرده باشید،در زیر ستون Changed باکس مربوط به اون داده تیک دار خواهد بود.

در کادر Copy Properties دو گزینه وجود داره که با استفاده از گزینه ی اول،From Another Variable… میتونید مشخصات یک متغیر دیگه(یکی از متغیر های موجود در Scanned Variable List) رو به متغیر فعلی اعمال کنید و یا با استفاده از گزینه ی دوم، To Other Variable... مشخصات متغیر فعلی رو به یک متغیر دیگه(باز هم یکی از متغیر های موجود در Scanned Variable List) انتقال بدید.

کادر آخر،کادر Unlabeled Values هست که یک گزینه، Automatic Labels در اون قرار داره که با کلیک روی اون spss به طور خودکار برای هر داده یک برچسب (Label) تعریف میکنه که معمولا همون مقدار Value مربوط به اون داده هستش.البته اگه مقادیر گم شده هم داشته باشید(که برچسب نداشته باشن)بجز مقدار موجود در Value عبارت (Missing) هم در کادر Label قرار داده میشه.

 

در پایان اگه قصد دارید تغییرات انجام شده رو بر روی داده ها اعمال کنید بر روی OK و اگر میخواهید تغییرات رو از بین ببرید و تغییرات جدیدی رو انجام بدید بر روی Reset و سپس Yes کلیک کنید.


سایر صفحات : 123