در هر کجای ایران هستید و به متخصص آماری نیاز دارید با ما تماس بگیرید

email: amarnahad@yahoo.com

Tell: 05118837389 - 09153052079

 


ارزيابي كيفي استفاده از روشهاي آماري در پژوهشهاي خاكشناسي


دوشنبه 10 بهمن 1390 ساعت 21:40

ارزيابي كيفي استفاده از روشهاي آماري در پژوهشهاي خاكشناسي

امروزه با پيشرفت تكنولوژي استفاده از ماشين آلات در كشاورزي واستفاده ازروشهاي اصلاحي در جهت افزايش عملكرد ، تحولات چشم گيري در توسعه محصولات كشاورزي به وجود آمده است .همچنين در سه دهه اخير گسترش علومي نظير مهندسي ژنتيك، بيوتكنولوژي و به دنبال آن استفاده از تكنيك هاي آزمايشگاهي نظير كشت بافت دورنماي بهتري را جهت افزايش محصولات كشاورزي ترسيم مي نمايد.


مثال هایی از کارکردهای آماری


دوشنبه 10 بهمن 1390 ساعت 12:06

مثال های زیر نشان دهنده مواردی نوعی هستند که در آنها فرایند کسب آگاهی در بررسی یک پدیده شامل گرد آوری و تجزیه و تحلیل داده هاست و این خود مستلزم استفاده از روشهای آماری است.

تحقیقات اجتماعی-اقتصادی:

در بسیاری از قلمروهای جامعه شناسی،اقتصاد،علوم سیاسی ،مطالعاتی در زمینه های مربوط به رفاه اقتصادی گروههای قومی گوناگون هزینه های مصرف کنندگان در سطوح مختلف درآمد و نظرات گوناگون در هنگام وضع یک قانون  و زمینه هایی نطیر اینها انجام میگیرد.این مطالعات نوعا بر مبنای دادههایی انجام میگیرند که از راه مصاحبه یا تماس با نمونه ای از افراد به دست می آیند،که این نمونه به وسیله روشهای آماری از کل جامعه ای که قلمرو مطالعه را تشکیل میدهند انتخاب میشوند.سپس این داده ها مورد تجزیه و تحلیل قرار میگیرند و تغییراتی از موضوع مورد نظر به عمل می آید.

بازاریابی:

با گسترش صنایع مختلف و بحث بازار رقابتی در قرن بیستم بسیاری از صنایع به دنبال یافتن روشهایی در شناسایی بازار و خواسته های مشتری به طریق علمی گردیده اند. نتایج حاصل همواره با استفاده از مطالعات آماری روی مشتریان و یا مراکزی که مشتری با آنها در ارتباط است صورت می پزیرد. به عنوان مثال پودر لباسشویی پس از تحقیق درباره میزان فروش فروشگاههای یک منطقه سهم فروش پودر را در می یابد.پس از اعمال تغییرات جدید و به فاصله زمانی مناسب این کار مجددا صورت گرفته و سهم افزایش فروش بررسی میگردد.ویا در همین مقوله برای کسب اطلاع از اینکه در تولید مایع ظرفشویی آیا از لحاظ مصرف کنندگان،بوی اسانس لیمو با توت فرنگی تفاوتی وجود دارد،از 300 نفر مصاحبه میشود که 125 نفر بوی اسانس لیمو و بقیه توت فرنگی را ترجیح میدهند.

 


کتاب آموزش spss


دوشنبه 10 بهمن 1390 ساعت 12:04

 چيست ؟ Spss يك تجزيه كننده جامع و انعطاف پذير آماري و يك سيستم مديریت داده است. Spss مي تواند داده ها را تقريباً از همه انواع فايل ها بگيرد و از آنها در توليد گزارش هاي جدول بندي شده ،نقشه ها ،نقشه پخش/ توزيع و روند/ توسعه ،آمارهاي توصيفي  و تجزيه و تحليل  آماري جريان پيچيده و رفتار مركب داده ها ...  استفاده كند.  Spss  در پلت فرمهاي مختلفي چون سيستم هاي : Windows-Mancintash-Unix ...   قابل اجراست . نسخه ويندوز Spss،  تمامي قابليت هاي قالب اصلي برنامه Spss  را براي محيط كامپيوترهاي شخصي بوجود ميآورد . Spss شما را براي اجراي بسياري از تجزيه و تحليلها در كامپيوتر شخصي خود كه پيشتر در ماشين هاي بسيار بزرگتر ميسر بودند ،قادر ميسازد . نسخه ويندوز Spss ، يك برنامه كاربردي كه تجزيه و تحليل هاي آماري را براي همه سطوح از كاربران بيش از پيش شهودي ميسازد ، بوجود ميآورد. فهرست هاي ساده و انتخاب كادرهاي گفتگو آنرا قادر ميسازد تا تجزيه و تحليل هاي مركب و مخلوط را بدون نوشتن حتي يك خط قواعد دستوري ، بوجود آورد. ويراستار داده هاي ساختاري Spss  مانند يك صفحه گسترده ي ساده و كارآمد سودمندي هائي جهت وارد كردن داده ها و به اشتراك گذاشتن فايل هاي داده هاي شغلي ،عرضه مي كند. قصد مهم و كيفيت ارائه نقشه ها و طرح ها مي توانند بوجود آمده و ويرايش شوند. با استفاده از نظريه پرداز Spss  شما مي توانيد داده هاي خروجي را با بيشترين انعطاف پذيري ارائه نمائيد .

لینک دانلود


کاربرد آمار در پزشکی


دوشنبه 10 بهمن 1390 ساعت 11:49

 

در مقاله زیر موارد زیر بررسی شده است

1 –مزایای کار با نرم افزارهای آماری در پزشکی

2- انتقال اطلاعات بین بانکهای اطلاعاتی و نرم افزازرهای آماری

3-  معرفی نرم افزارها و بسته های آماری مورد استفاده در پزشکی


آمار فازی


یکشنبه 9 بهمن 1390 ساعت 13:02

عنوان مقاله : فواصل اطمينان فازی برای ميانگين متغيرهای تصادفی فازی

نویسنده : جلال چاچی (از اعضای متخصص شرکت آمار نهاد)

در این مقاله یک روش جدید برای بدست آوردن فواصل اطمینان دو طرفه برای پارامتر فازی وبراساس متغییرهای تصادفی فازی معرفی می شود.داده های استفاده شده در ساخت چنین فواصل اطمینانی،مشاهدات متغییر های تصادفی فازی نرمال هستند.این روش،مبتنی بر بکارگیری روش های معمول به دست آوردن فواصل اطمینان دو طرفه ویک طرفه برای پارامترهایی است،که ازبرش های پارامترهای فازی به دست می آیند،استفاده می شود.با ترکیب این فواصل اطمینان،یک ناحیه اطمینان به دست می آید.سپس معیاری برای عضویت هر پارامتر فازی در فاصله اطمینان فازی معرفی می شود.مقدار این عضویت متناسب با اشتراکی است که تابع عضویت هر پارامتر فازی با ناحیه اطمینان به وجود می آورد.روش کاربردی در دو مثال کاربردی و عددی مورد استفاده قرار گرفته و تشریح شده است.

واژه های کلیدی:متغییر تصادفی فازی،متغییر تصادفی فازی نرمال،فاصله اطمینان،فاصله اطمینان فازی.

 متن كامل [PDF 514 kb]


سایر صفحات : ...2345678910...